Co w Polsce myślą o Katalonii

Pau Mora

Można powiedzieć, że wizja Katalonii w Polsce zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich czterech lat. Kiedy przyjechałem do Polski, zaraz po tym, kiedy Hiszpania wygrała Puchar Świata, Katalonia był mało znana. Barça i Barcelona były znane, prestiżowe, ale zawsze, jako klub i miasto w Hiszpanii.

Przy okazji demonstracji w latach 2012 i Via Catalana z 2013 zaczęto o Katalonii mówić więcej. Pojawiło się kilka artykułów w prasie, ale wydarzenia te umieszczano w kontekście kryzysu gospodarczego i nadawano im znaczenie gospodarcze, a Katalonię pojmowano albo, jako ofiarę, albo jako egoistyczny podmiot gry gospodarczej.

W roku 2014 było inaczej, Katalonii poświęcono więcej czasu w wiadomościach telewizyjnych i więcej napisano artykułów w prasie po wielkim V w Barcelonie. Zaczęto rozumieć konflikt jako coś więcej niż walkę o tożsamość gospodarczą. Referendum w Szkocji i zapowiedź pierwszej konsultacji premiera Masa spowodowały wzrost zainteresowania i o Katalonii mówiono w mediach prawie codziennie.

Ostatnio poświęca się więcej uwagi temu, co nastąpiło po 9 listopada, komentując wyniki konsultacji. Nie trzeba, jednak, oddawać się iluzji i należy rozumiec, że polskie media być może śledzą proces z zainteresowaniem, ale trudno im wyraźnie ten proces wspierać, chociażby dlatego, że w Polsce też są mniejszości narodowe. Na przykład, uważana za postępową Gazeta Wyborcza wybrała, jako ilustrację fotograficzną taką samą fotografię, co ABC, na której wyborca w dresie z kapturem niósł katalońską flagę z gwiazdą.

Osobiście uważam, że państwo polskie zachowa się w dyskursie o Katalonii tak samo, jak władze UE.

 

 

Co myślisz?

*