Państwo hiszpańskie uzyskało w Katalonii nadwyżkę budżetową

Państwo hiszpańskie uzyskało w Katalonii nadwyżkę budżetową w wysokości 3.200 mln, według raportu rządu

Rząd potwierdza, że „dla Hiszpanii Katalonia jest dobrym interesem”

ÀLEX FONT MANTÉ Barcelona Diari Ara

Rząd centralny uzyskał w Katalonii nadwyżkę budżetową 3.228 mln, a wynika to z raportu przedstawionego przez rząd kataloński. „Katalonia to dobry interes dla Hiszpanii,” powiedział Ivan Planas, prezes ośrodka analiz i monitorowania finansów publicznych rządu. ” Państwo – dodał Planas- uzyskuje sporą nadwyżkę z działalności w Katalonii, a ta umożliwia inne działania [w reszcie Hiszpanii]”.

Celem raportu jest pokazanie, że, jego zdaniem, nie są konieczne dalsze cięcia w Katalonii i, że – dzisiaj – „Katalonia jest wypłacalna”. Badanie obejmuje wszystkie dochody uzyskane przez różne sektory administracji – państwo centralne, rząd kataloński i rady miejskie, porównując odnośne koszty. Wynikiem jest nadwyżka 2.405 mln euro, co stanowi równowartość 1,2% PKB. W sumie wszystkie sektory administracji uzyskują w Katalonii 78.239 mln wydając z tego 76.420 mln, na emerytury i zasiłki dla bezrobotnych, na przykład.

Z trzech sektorów administracji największą nadwyżkę w Katalonii ma państwo centralne, czyli 3228 mln. Rząd kataloński, jednak, cierpi z powodu deficytu w wysokości 1.440 mln (0,7% PKB), a władze lokalne zanotowały nadwyżkę w wysokości 617 milionów (0,3% PKB).

Obliczenia te są wykonane zgodnie z zaproponowanym we wtorek projektem budżetu na rok 2015 (http://www.ara.cat/premium/tema_del_dia/Buscantquenoexisteixen_0_1259874074.html). W rzeczywistości deficyt budżetowy rządu katalońskiego jest wyższy, ponieważ wydaje się mało prawdopodobne, aby zbić wydatki w przyszłym roku o 0,7%

Co myślisz?

*